IPC - Slovakia s.r.o., Čierne 1038, 023 13 Čierne

Kategórie

Pracovné odevy

Pracovné odevy tvoria základ ochrany pri práci. Pracovné odevy Vás chránia pred zašpinením a aj proti malým úrazom. Nájsť vhodné pracovné oblečenie je často veľmi ťažké. Pri výbere pracovného oblečenia je nutné nájsť dbať na viacero aspektov. V prvom rade musí chrániť pred pracovným rizikom v prostredí, ktorom sa využíva a zároveň Vám musí poskytovať pocit pohodlia.

Na čo sa zamerať pri výbere pracovného oblečenia?

 • Ochrana a odolnosť pracovného oblečenia – musíte sa cítiť v odeve bezpečne, ak je vhodne vybraný pracovný odev, môže vydržať aj vo veľmi náročných a nebezpečných pracovných podmienkach.
 • Pohodlie – bezpečnosť je na prvom mieste, no pri určitých vysoko ochranných odevoch, ktoré Vás vedia ochrániť aj v nebezpečných situáciách, môže dôjsť k nepohodliu.  V tom prípade to vedie často aj k Vašej nespokojnosti. Je vhodné si vybrať správny odev tak, aby neobmedzoval pohyb a bol priedušný. Pri výbere sa uistite, že sa Vám dizajnovo páči, že látka z ktorej je odev vyrobený je komfortná, že strih Vám sedí. Nebojte sa vybrať si ten správny!
 • Priedušnosť odevov – pokiaľ si Vaša práca vyžaduje prácu napríklad pri vysokých teplotách, vyberte si odev, ktorý má vetracie otvory. Tieto vetracie otvory sú navrhnuté tak, aby poskytovali priedušnosť a zároveň maximálnu ochranu, aby boli ideálnym odevom napriek práci v horúcom prostredí.
 • Flexibilnosť a ľahkosť odevu – hmotnosť, pružnosť či mäkkosť látky je zásadnou podmienkou pri výbere toho najlepšieho oblečenia. Niektoré lacné látky, hoci sú cenovo dostupné, poskytujú často minimálnu ochranu.
 • Odev by mal správne sedieť -  neexistuje univerzálne pracovné oblečenie, ktoré by pasovalo všetkým rovnako. Už len vzhľadom na množstvo výrobcov, množstvo produktov rôznych strihov sa dané veľkosti často líšia. Aby ste vykonávali svoju prácu čo najefektívnejšie, nemali by ste mať pocit, že Vám je niečo malé alebo veľké. Pokiaľ sa u nás neviete rozhodnúť s výberom veľkosti, neváhajte sa opýtať, radi Vám pomôžeme.
 • Ľahko nositeľný a udržiavateľný odev – vyberte si odev, ktorý sa dá ľahko čistiť, prať či udržiavať. Pri zakúpení s naštudujte správnu starostlivosť o odev. Často sa stáva, že nesprávnou starostlivosťou môže dôjsť k znehodnoteniu. Napríklad pri praní monterkových nohavíc na vyšší stupeň ako je písané môže dôjsť k skráteniu.
 • Myslite na seba – vyberte si aj to, čo sa Vám páči. Sortiment pracovných odevov sa neustále rozširuje.

Na čo si dať pozor?!

O ochrannom pracovnom prostriedku v EÚ výrobca vydá vyhlásenie o zhode. Toto vyhlásenie si zväčša u nás viete stiahnuť v súboroch na stiahnutie pri konkrétnom výrobku. Súčasne je výrobok označený symbolom CE, čo je grafické vyjadrenie samotného vyhlásenia o zhode. Znamená to, že daný výrobok spĺňa základné požiadavky Európskeho parlamentu a Rady (EÚ). Pokiaľ to výrobok nemá, nie je certifkovaný a nemal by sa využívať pri práci, nakoľko nemusí splňať požadované parametre.

Viete o čom hovorí hmotnosť materiálu pracovného odevu?

Hmotnosť materiálu pracovné odevu sa udáva v jednotke g/m2. Všeobecne platí, že čím vyššia hmotnosť, tým vyššia odolnosť materiálu voči oderu. Na základe toho môžeme rozlíšiť 4 základné skupiny:


Ako si vybrať správne pracovné oblečenie na leto či zimu?

Nezabudnite zvážiť, akým rizikám ste vystavení vo Vašej práci. Ak napríklad pracujete s chemikáliami alebo potravinami, určite nemôžete vo Vašej práci nosiť pracovné šortky. Na leto Vám odporúčame tričká s krátkym rukávom a k tomu ľahké pracovné nohavice, ideálna gramáž je 180 až 200 g/m2. V dnešnej dobe technológie umožňujú vyrábať aj rôzne chladivé látky, ktoré sa využívajú ako súčasť odevov.

Dbajte na to, aby Váš odev nebol na Vás „nalepený“. V čase letných horúčav by Vám obmedzoval pohyb a cítili by ste sa nepohodlne. Pokiaľ je však vyrobený z priedušných látok, účinne odvádza pot.

V zimnom období je potrebné zvážiť viac faktorov ako teplotu vonku, poveternostné podmienky, pracovnú činnosť, ktorú budete vykonávať. Prečo? Pretože tieto faktory určujú množstvo tepla a potu, ktoré vytvoríte pri práci. Práca príliš rýchlym tempom alebo nosenie nesprávneho typu či nesprávneho množstva oblečenia môže znamenať nadmerné potenie až zmoknutie, čo môže viesť až k prechladnutiu.

Aký druh látky je ideálny pri výbere pracovného oblečenia?

Vhodný výber látky pracovného oblečenia záleží aj od ročného obdobia. Pre leto je vhodné si vybrať pracovné oblečenie z bavlneného materiálu. V našej ponuke z bavlnených montériek nájdete napríklad monterkovú kolekciu LUXY. Veľmi obľúbenými sú aj kombinácie bavlny a polyesteru či elastanu, materiál je poddajnejší, prispôsobivejší a drží lepšie tvar aj po viacerých praniach, tie je možné využiť aj v zime.

Niektoré druhy pracovných odevov sú vyrábané z polyesteru, ako umelého vlákna, ktoré má dobré izolačné schopnosti. Iné sú vyrábané z polyuretánu, ktorý dobre zabraňuje prieniku vody. Veľa odevov je vyrábaných z nylonu, aby zabezpečilo vodeodolnosť.

Ktorá veľkosť je pre Vás ta správna?

Neviete si vybrať veľkosť pracovného oblečenia? Váhate nad výberom? Pokiaľ Vám nepomohli veľkostné tabuľky, radi Vám pomôžeme my.

Pri výbere veľkosti sa treba zamerať na to, či idete pracovný odev kupovať pre muža alebo ženu, prípadne univerzálny odev. Väčšina univerzálnych odevov sa čísluje od S až po 4XL, v závislosti od výrobcu. V niektorých prípadoch máme v ponuke produkty až po veľkosť 7XL.

Pánske pracovné odevy sú najčastejšie číslované od veľkosti 44 až po 64, v niektorých prípadoch aj 66 a 68.  V niektorých kolekciách je možnosť vybrať si skrátené odevy na výšku 170-176 cm, klasické na výšku 182 cm a predĺžené odevy na výšku 194 cm.

Pri výbere tričiek, mikín sa treba riadiť písmenkovými veľkosťami ako S, M, L, XL a podobne.

Môžete si vybrať pracovný odev aj pre ženy, najčastejšie sú odevy číslované od 34 po 60, odevy sú prispôsobené výške 170-176 cm.

Veľa odevov v ponuke je univerzálnych s využitým aj pre ženy, aj pre mužov.

Od bežných odevov sa pracovné odevy líšia tým, že majú niečo špecifické ako:

 • Reflexné prvky - reflexné odevy alebo odevy s vysokou viditeľnosťou sú vyrobené z fluorescenčného materiálu s pridanou reflexnou páskou alebo rôznymi reflexnými tvarmi. Reflexné odevy sa používajú na to, aby samotný nositeľ tohto odevu bol viditeľnejší pre ľudí okolo seba. Nosenie reflexného oblečenia v tomto prostredí umožňuje vodičom, žeriavnikom či iným operátorom ťažkých strojov ľahko rozpoznať kolegov, poprípade spozorovať pohyb. Ľahko je možné aj rozpoznať toho, kto na stavbe pracuje alebo nepracuje.
 • Nehorľavá úprava – ktorú majú zváračské odevy, sú jedným z typov osobných ochranných pomôcok, ktoré sa používajú na ochranu zváračov pred rozstrekom kovov a vysokým teplom pomocou ohňovzdorných alebo tepelne izolačných materiálov.Konštrukčné látky zváračských odevov sa líšia, najvyužívanejším materiálom je však koža.
 • Odolné kyselinám, chemikáliám
 • S vodeodolnou úpravou, ktorú majú rôzne bundy aj nohavice
 • So zateplením, ktoré môžu mať bundy a vesty, nohavice,
 • Antistatické vlastnosti  má Antistatické pracovné oblečenie, ktoré je základom v mnohých pracovných odvetviach. Antistatické nohavice, antistatické bundy či mikiny môžu byť nevyhnutnou súčasťou na ochranu bezpečnosti Vašich pracovníkov. Elektrostatický výboj (ESD) môže poškodiť citlivé elektrické zariadenia a spôsobiť požiar alebo aj výbuch.
 • Na jedno použitie – sú lacnejšou alternatívou pracovných odevov, využívaných zväčša na jedno použitie. Najčastejšie využívané sú ochranné overaly, zástery či plášte.
 • Do dažďa - Pršiplášť, pončo alebo oblek do dažďa sú vyrobené z nepremokavého materiálu. Musíte pracovať v daždi? Odevy do dažďa sú pre Vás tou správnou voľbou. Tieto odevy do dažďa je možné využiť aj na turistiku a voľný čas.

Po výbere správneho pracovného odevu nezabudnite vybrať správnu pracovnú obuv, používať pri práci rukavice či okuliare.

Montérkové kolekcie
Pracovné nohavice
Pracovné šortky
Pracovné bundy
Pracovné vesty
Tričká, polokošele a košele
Pracovné mikiny
Reflexné pracovné odevy
Zdravotnícke oblečenie a odevy
Biele a Gastro odevy
Jednorazové odevy
Špeciálne odevy
Odevy do dažďa
Voľnočasové odevy
Spodné prádlo a ponožky
Termo prádlo
Čiapky, šiltovky a kukly
Doplnky

Stránky

Potrebujete poradiť?
Neváhajte nás kontaktovať!

Zavolajte nám
+421 907 740 777

Napíšte nám
info@chransa.sk

Záruka ceny

Expedícia do 48 hodín

Široký výber produktov

Autorizovaný predajca