IPC - Slovakia s.r.o., Čierne 1038, 023 13 Čierne

Kategórie

Zváračské odevy

Zváračské odevy sú jedným z typov osobných ochranných pomôcok, ktoré sa používajú na ochranu zváračov pred rozstrekom kovov a vysokým teplom pomocou ohňovzdorných alebo tepelne izolačných materiálov.

Konštrukčné látky zváračských odevov sa líšia, najvyužívanejším materiálom je však koža. Niektoré odevy sa vyrábajú v kombinácii s inými.

Základné materiály, z ktorých sa vyrábajú zváračské odevy:

 • Koža – tento materiál vzniká vyčinením zvieracej kože. Je veľmi dobre odolný a vykazuje dobré tepelné vlastnosti a odolnosť proti horeniu. Najvyužívanejšou je hovädzia alebo bravčová koža.
 • Bavlna – aj keď je bavlna veľmi horľavá, chemická zmena štruktúry bavlny je účinným prostriedkom na zvýšenie požiarnej odolnosti produktu. Má lepšiu pružnosť ako koža, ale nižšiu odolnosť.
 • Aramid alebo umelý hodváb – ide o kombináciu dvoch syntetických vlákien, zvárací plášť zložený z aramidu a vylepšeného hodvábu ponúka dobrú odolnosť voči rozstreku. Aramidový materiál sa často využíva ako náhrada za azbest. Tkaniny z vylepšeného hodvábu sú odolné aj pohodlné, ale neizolujú, aramid je naopak zodpovedný za tepelnú ochranu aj ochranu pred plameňom.
 • Uhlíkové vlákno – v súčasnej dobe veľa firiem vyrába zváračské odevy, ktoré využívajú nejaký typ uhlíkového vlákna. Uhlíkové vlákna sú známe svojou dobrou vysokoteplotnou využiteľnosťou v kombinácii s grafitom.
 • Guma – nie je typickým materiálom na výrobu zváračských plášťov či rukávnikov. Nachádza sa však ako doplnok na topánkach, zapínaniach a podobne.

Je potrebné poznamenať, že mnohé predmety na zváranie začínajú po vypratí strácať svoju odolnosť, na ktorú boli vyrobené. Niektoré produkty majú uvedené počet možných pracích cyklov.

V našej ponuke nájdete:

 • Zváračské zástery – štandardne sú vyrábané v podobných dĺžkach, konkrétnu dĺžku zvykneme uvádzať pri produkte. Poskytujú dostatočnú ochranu od hrudníka po kolená, nezakrývajú však ramená ani ruky. V ponuke však u nás nájdete aj zváračské zástery v kratšom strihu.
 • Zváračské gamaše – nazúvacie alebo zapínacie okolo členku, vďaka čomu vedia zabrániť iskrám a striekaniu, aby nedošlo k poškodeniu pracovnej obuvi. Najčastejšie sa pripevňujú pomocou suchého zipsu. Pokiaľ však hľadáte aj vhodnú zváračskú obuv, neváhajte pozrieť našu kategóriu zváračská obuv.
 • Čiapky alebo kukly – nenahrádzajú zváračské kukly, ale sú vhodným doplnkom ak sa využívajú spolu s nimi aj zváračské okuliare. 
 • Zváračské rukávniky ako primeraná ochrana pri malom zváraní, slúžia len na ochranu rúk, vhodné využitie s rukavicami na zváranie
 • Zváračská blúza alebo nohavice poskytuje ochranu skoro celého tela. Je však vhodné využiť na tento odev ešte zváračskú zásteru.

Pri zváračských odevoch môžeme spomenúť normy:

EN ISO 11611, ktorá špecifikuje minimálne základné bezpečnostné požiadavky a skúšobné metódy pre ochranné odevy a procesy súvisiace s porovnateľnými rizikami.  Odev certifikovaný touto normou je určený na ochranu používateľa pred postriekaním (malým postriekaním roztaveným kovom), krátkou dobou kontaktu s plameňom, sálavým teplom z eletrického obluka používaného na zváranie.

Pracovné odevy s normou EN ISO 11612 chránia pracovníkov, ktorí sú vystavení teplu, plameňom a roztaveným kovom. (nie hasičov!). Norma hovorí o tom, do akej miery sú odevy schopné znášať priemyselné teplo. Testovanie sa vykonáva na samotnej látke, oblečení. Výsledky týchto testov sú reprezentované písmenami A, B, C, D, E a F v kombinácii s číslom, ktoré určuje stupeň ochrany. Okrem týchto testov odevy musia spĺňať určite vzhľadové podmienky – napríklad chlopne na vreckách či dobre prepracované švy.

Ak bol odev testovaný a spĺňa všetky špecifické požiadavky, dostane klasifikáciu. Táto klasifikácia pozostáva z jedného alebo viacerých písmen v kombinácii s príslušnou úrovňou ochrany vyjadrenou v čísle.

V EN ISO 11612 sú možné nasledujúce typy ochrany, ich písmenkový kód a možné číselné kódy:

 • 11612- A  - šírenie plameňa – počas tohto testu sa látka a švy 10 sekúnd pália. V dôsledku tohto času musí dohasnutie, doba dosvitu či tvorba dier zostať v rámci hodnôt stanovenej normy. Tento test je možné vykonať dvoma rôznymi spôsobmi, postup A (označený ako A1), kde ide o povrchové plamene. Postup B (označený ako A2), kde sa vykoná okrajové zapálenie.
 • 11612 – B - konvektívne teplo – pri tomto teste sa látka udržiava nad plameňom, nárast teploty sa meria v hornej časti pomocou kalorimetra. Meria, koľko času je potrebné na dosiahnutie nárastu teploty o 24 stupňov. V závislosti od toho sa určuje konkrétna trieda: B1 od 4 do 10 sekúnd, B2 od 10 do 20 sekúnd, B3 od 20 sekúnd a viac.
 • 11612 – Csálavé teplo – pri tomto teste je látka vystavená sálavému teplo prostredníctvom infračerveného žiarenia. Pomocou kalorimetra sa meria nárast teploty na druhej strane látky. Meria sa, koľko času je potrebné na dosiahnutie nárastu teploty o 24 stupňov. V závislosti od toho sa potom určuje konkrétna trieda: C1 od 7 do 20 sekúnd, C2 od 20 do 50 sekúnd, C3 od 50 do 95 sekúnd, C4 od 95 sekúnd a viac.
 • 11612 – D/Eroztavený kov – pri tomto teste sa meria ochrana proti rozstrekovaniu roztaveného kovu. Membrána, ktorá simuluje ľudskú pokožku, je aplikovaná na zadnú stranu látky. Ďalej sa aplikuje určité množstvo roztaveného hliníka (D) a roztaveného železa (E). Membrána, ktorá je na zadnej strane látky, sa nesmie deformovať.  Podľa toho sa potom označujú D1: pri aplikácii 100 až 200 g hliníka, D2 pri 200 až 350 g, D3: 350 gramov a viac. E1 medzi 60 až 120 gramov železa, E2 medzi 120 až 200 g, E3 – 200 gramov a viac.
 • 11612-Fkontaktné teplo – v tomto teste sa meria ochrana proti možnému kontaktu odevu s teplým predmetom. Počas testu sa látka dostane do kontaktu s testovaným predmetom s teplotou 250 stupňov a meria sa čas, kedy teplo prejde na zadnú stenu látky, podľa toho sa označí konkrétnym písmenom s číslom: F1 medzi 5 a menej ako 10 minút, F2 medzi 10 a menej ako 15 minút, F3 viac ako 15 minút.

Pred samotným použitím zváračského odevu je vhodné si prečítať návod na použitie a jeho údržbu. Ak máte pochybnosti o použití ochranného odevu alebo máte otázky o správnom používaní, neváhajte sa nás opýtať!

Zváračské zástery

Potrebujete poradiť?
Neváhajte nás kontaktovať!

Zavolajte nám
+421 907 740 777

Napíšte nám
info@chransa.sk

Záruka ceny

Expedícia do 48 hodín

Široký výber produktov

Autorizovaný predajca