IPC - Slovakia s.r.o., Čierne 1038, 023 13 Čierne

Kategórie

Reflexné pracovné odevy

Reflexné odevy alebo odevy s vysokou viditeľnosťou sú vyrobené z fluorescenčného materiálu s pridanou reflexnou páskou alebo rôznymi reflexnými tvarmi. Reflexné odevy sa používajú na to, aby samotný nositeľ tohto odevu bol viditeľnejší pre ľudí okolo seba.

Ako funguje toto hi-vis, t.j. reflexné oblečenie?

 • Slnečné ultrafialové lúče v podstate reagujú s fluorescenčnými farbami materiálu a vytvárajú žiarivý vzhľad.
 • Účinok tejto žiary je silnejší v čase, keď je slabšie svetlo – napríklad v čase súmraku alebo úsvitu.
 • Fungujú samozrejme aj s použitím ultrafialového svetla z iných zdrojov, ako sú napríklad svetlomety automobilov.

Reflexné oblečenie býva dostupné vo farbách ako:

 • Žltá
 • Oranžová
 • Červená
 • Zelená
 • Modrá.

Z bezpečnostných dôvodov sa najčastejšie používa spomínaná žltá a oranžová farba.

To, akú farbu reflexného oblečenia si vybrať, je dôležitým faktorom pri jeho kúpe a môže ovplyvniť jeho efektívnosť. Napríklad posádky záchranných člnov využívajú oranžové reflexné vesty, keďže ide o jednu z najviditeľnejších na tmavomodrom či čiernom pozadí. Oranžové reflexné vesty sa využívajú aj ako povinná výbava u nás na Slovensku v automobiloch.

Existuje veľa osobných ochranných pomôcok, ktoré by sa mali nosiť na staveniskách, ale jedným z najdôležitejších sú práve reflexné odevy.

Na staveniskách, rôznych stavebných projektoch sa často pracuje s ťažkými materiálmi, s obmedzeným výhľadom či priestorom. Nosenie reflexného oblečenia v tomto prostredí umožňuje vodičom, žeriavnikom či iným operátorom ťažkých strojov ľahko rozpoznať kolegov, poprípade spozorovať pohyb. Ľahko je možné aj rozpoznať toho, kto na stavbe pracuje alebo nepracuje.

Význam tohto reflexného oblečenia je jasný, vďaka nemu bolo zachránených veľa životov, nakoľko sa predišlo rôznym nehodám. Uistite sa preto, či investujete do správneho reflexného oblečenia a vybavenia bez ohľadu na to, čo robíte.

Reflexné odevy môžu mať 2 typy materiálov – fluorescenčný a retroreflexný materiál. Aký je medzi nimi rozdiel? Vysvetlíme Vám kľúčové rozdiely týchto dvoch materiálov:

 • Fluorescenčný materiál sa líši od retroreflexného materiálu v tom, že absorbuje nejaké neviditeľné ultrafialové svetlo zo slnečného svetla, potom špeciálne pigmenty uvoľňujú tieto UV svetelné lúče ako viditeľnejšie svetlo. Hlavne v oblastiach, kde je prirodzené svetlo. Aj v prostredí, ktorom nemajú príliš veľa prirodzeného svetla sa tento materiál javí oveľa jasnejší.
 • Na druhej strane, retroreflexný materiál v skutočnosti vracia svetlo smerom k zdroju svetla a slúži na to, aby vodič videl svetlo odrazené od materiálu, ktorý má na sebe. Tento typ materiálu najlepšie funguje v prostredí, ktoré je slabo osvetlené. Na rozdiel od fluorescenčného materiálu mu chýba kontrast, čo z neho robí materiál, ktorý nie je úplne skvelý pre lepšiu viditeľnosť počas denného svetla.

Čo je EN ISO 20471, ktorá sa spomína v spojitosti s reflexnými odevmi?

EN ISO 20471:2013 Odevy s vysokou viditeľnosťou je medzinárodná norma pre bezpečnostné požiadavky a skúšobné metódy reflexných pracovných odevov. Je použitá vo vysoko rizikových situáciách. Špecifikuje požiadavky na oblečenie s vysokou viditeľnosťou, ktoré je schopné vizuálne signalizovať prítomnosť používateľa a hodnotí vhodnosť a trvanlivosť retroreflexných materiálov.

EN ISO 20471 bola vydaná v roku 2013 a nahradila tým EN 471:2003 A1:2007. Ak ste viac ako 5 rokov neaktualizovali reflexné oblečenie seba alebo svojich pracovníkov, je pravdepodobné, že nepracujete v súlade s normou EN ISO 20471. Takže je ten správny čas objednať si reflexné odevy u nás. Akékoľvek nové reflexné odevy vyrobené po roku 2013 musia mať označenie CE a musia byť navrhnuté tak, aby vyhovovali spomínanej novej norme.

Rovnako ako súčasťou EN 471 boli požiadavky na podkladové materiály, reflexné materiály a kombinované. Aj súčasťou tejto normy sú stanovené tieto požiadavky, ktoré Vám teraz stručne vysvetlíme na základe 3 základných tried.

Trieda reflexného pracovného oblečenia závisí od rizikovej zóny, v ktorej pracovník pracuje, čo určuje množstvo potrebnej reflexnej pásky a fluorescenčného materiálu. Certifikácia je založená na ploche oboch typov materiálu a pre každý z nich existujú minimálne požiadavky.

 

Trieda 1

Trieda 2

Trieda 3

Fluorescenčný materiál

min. 0,14 m²

min. 0,50 m²

min. 0,80 m²

Retroreflexný materiál

min. 0,10 m²

min. 0,13 m²

min. 0,20 m²

Typ odevu

pracovné nohavice

Pracovné vesty, pracovné nohavice

Reflexné bundy, kombinézy, dvojdielne súpravy

Pri všetkých 3 triedach je používateľom pasívny používateľ komunikácie, to znamená, že sa nezúčastňuje priamo premávky dopravným prostriedkom.

Pri triede 1 je rýchlosť dopravného prostriedku menšia alebo rovná 30 km/h.

Pri triede 2 je rýchlosť dopravného prostriedku menšia alebo rovná 60 km/h.

Pri triede 3 je rýchlosť dopravného prostriedku väčšia ako 60 km/h.

Dôležité upozornenie, na ktoré netreba zabúdať!

 • Reflexné prvky je potrebné nosiť za zlej viditeľnosti aj mimo pracovného prostredia
 • Každý reflexný odev by mal byť označený konkrétnou triedou.

Aké reflexné odevy v našej ponuke nájdete?

 • Reflexné vesty – majú zabezpečiť viditeľnosť osoby, ktorá ich nosí pri slabom dennom svetle, v tme pri osvetlení svetlometmi.
 • Reflexné bundy – sú kľúčovou súčasťou na pracoviskách, stále sa viac začínajú používať aj vo voľnom čase, napríklad cyklisti, bežci, chodci či turisti.
 • Reflexné mikiny a tričká – reflexné mikiny a tričká, ktoré sú vybavené dostatočne fluorescenčným materiálom a reflexnými prvkami.
 • Reflexné nohavice a šortky – široká škála nohavíc a šortiek vyrobená v rôznych prevedeniach – s reflexnými prvkami alebo s reflexnými prvkami a fluorescenčným materiálom.
 • Reflexné doplnky ako reflexné pásiky, traky či reflexné šiltovky.

Ponúkame Vám výrobky značiek Cxs, Cerva, Bennon, Portwest či mnoho iných.

Pokiaľ si neviete vybrať alebo máte problém s výberom tej správnej veľkosti, sme tu pre Vás!

Mikiny a tričká
Reflexné vesty
Reflexné bundy
Reflexné doplnky
Nohavice a šortky

Stránky

Potrebujete poradiť?
Neváhajte nás kontaktovať!

Zavolajte nám
+421 907 740 777

Napíšte nám
info@chransa.sk

Záruka ceny

Expedícia do 48 hodín

Široký výber produktov

Autorizovaný predajca